trava blog

Péče o trávník

Pokud máte pravidelný pracovní výhled do počítače, určitě se rádi podíváte také z okna na Vaši zahradu nebo městský park. Všichni se rádi díváme do zelené svěží barvy přírody, a proto je důležité se o ni starat. Jedním z nosičů této ozdravné barvy je tráva.

Pokud chcete mít krásný zelený trávník, není důležitá jen jeho údržba, ale také zazimování. Jestliže jste trávník před zimou posekali na cca 5 cm a nenechali jste na něm žádnou vrstvu listí, máte téměř vyhráno. Vlhkostí by listy mohly na trávníku začít hnít a hnědé plesnivé skvrny, které narušují vzhled trávníku, jsou na světě.

Pokud jste trávník před zimou řádně očistili, měl by mít zdravou zelenou barvu. Pokud víte, že Vám v trávníku každý rok začne růst nežádoucí mech, je důležité trávník vápnit, aby se zvýšila jeho zásaditost. Ta je důležitá pro to, aby se nevytvářelo kyselé prostředí, které podporuje růst mechů.

Trávu je třeba také průběžně čistit od všech odumřelých a hnijících částí, mechů a dalších nečistot. Ty totiž vytváří nepropustnou vrstvu, přes kterou se do země nedostává dostatek vzduchu a vody. Tráva může být tak nedostatečně provzdušněná a zavodněná. Tím mohou vzniknout různé nepříjemné neduhy.

Dalším krokem je hnojení, na které je právě teď správný čas. Aby měla tráva dostatek živin ke zdravému růstu a krásnému vzhledu, je třeba hnojit čtyřikrát v roce. Při hnojení je důležité, aby nebyl trávník úplně suchý – abyste ho nespálili. Pokud kupujete hnojivo, určitě si přečtěte co obsahuje. Aby mělo správný vliv na růst trávy, mělo by obsahovat síru (především na jarní hnojení) proti plísním, dusík, který podporuje růst a regeneraci, fosfor pro zdravý kořenový systém, draslík na odolnosti vůči suchu a chorobám a další specifické látky, se kterými Vám velmi rádi poradíme.

Sdílet příspěvěk